Description
Arlen Ness - 520-063 - Method Wayback Risers - 10" - Black
Features
- Each billet riser is designed with machined windows and sculpted pockets for a custom look
- Billet crossbar is integrated into each riser for added rigidity and for use as a wire guide for clean installation
- Designed to fit Harley models with 3-1/2" handlebar centers
- Specially designed uprights allow risers to be installed in the center of the factory triple tree nacelle opening on '24+ bagger models
Specs
| Type | Handlebar |
| Base Finish | Gloss |
| Rise Metric | 25.5 cm |
| Clamping Diameter | 25,4 mm (1'') |
| Clamping Diameter Metric | 25.4 mm |
| Color/Finish | Gloss |
| Material | Aluminum |
| Product Name | Riser |
| Rise Imperial | 10'' |
| Style | Pullback |
| Pullback Imperial | 3'' |
| Rise | 25,5 cm (10'') |
| Model | Wayback |
| Style | Universal |
| Base Color | Black |
| Features | 3-1/2'' Width |
| Riding Style | Street |
| Units | Set |
| Clamping Diameter Imperial | 1'' |
| Color/Finish | Black |
| Model | Method |
| Pullback | 76,2 mm (3'') |
| Pullback Metric | 76.2 mm |