Description
Arlen Ness - 520-066 - Method Wayback Risers - 7" - Softail - Black
Features
- Each billet riser is designed with machined windows and sculpted pockets for a custom look
- Billet crossbar is integrated into each riser for added rigidity and for use as a wire guide for clean installation
- Designed to fit Harley models with 3-1/2" handlebar centers
- Specially designed uprights allow risers to be installed in the center of the factory triple tree nacelle opening on '24+ bagger models
Specs
| Base Color | Black |
| Style | Softail |
| Type | Handlebar |
| Clamping Diameter | 25,4 mm (1'') |
| Model | Method |
| Rise Metric | 18 cm |
| Style | Pullback |
| Base Finish | Gloss |
| Clamping Diameter Imperial | 1'' |
| Clamping Diameter Metric | 25.4 mm |
| Color/Finish | Gloss |
| Model | Wayback |
| Product Name | Riser |
| Pullback | 76,2 mm (3'') |
| Pullback Metric | 76.2 mm |
| Color/Finish | Black |
| Riding Style | Street |
| Rise | 18 cm (7'') |
| Pullback Imperial | 3'' |
| Units | Set |
| Rise Imperial | 7'' |
| Features | 3-1/2'' Width |
| Material | Aluminum |
Fitment
| 2022, 2025-2026 | Harley-Davidson | Softail Street Bob FXBB |
| 2025-2026 | Harley-Davidson | Softail Low Rider ST FXLRST |
| 2025-2026 | Harley-Davidson | FXBB Street Bob 117 |
| 2023-2026 | Harley-Davidson | FXBR Breakout 117 |
| 2022-2026 | Harley-Davidson | FXLRS Low Rider S 117 |
| 2022-2026 | Harley-Davidson | FXLRST Low Rider ST 117 |
| 2025-2026 | Harley-Davidson | Softail Low Rider S FXLRS |
| 2025-2026 | Harley-Davidson | Softail Heritage Classic FLHC |
| 2018-2020 | Harley-Davidson | FXFB Fat Bob 107 |
| 2025-2026 | Harley-Davidson | FLHC Heritage Classic 117 |
| 2018-2024 | Harley-Davidson | FLHCS Heritage Classic 114 |
| 2020-2024 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard 107 |
| 2018-2021 | Harley-Davidson | FLHC Heritage Classic 107 |
| 2018-2024 | Harley-Davidson | FLFBS Fat Boy 114 |
| 2020-2021 | Harley-Davidson | FXLRS Low Rider S 114 |
| 2019-2020 | Harley-Davidson | FXDRS FXDR 114 |
| 2018-2021 | Harley-Davidson | FLSL Softail Slim 107 |
| 2025-2026 | Harley-Davidson | Softail Breakout FXBR |
| 2018-2020 | Harley-Davidson | FLFB Fat Boy 107 |
| 2025-2026 | Harley-Davidson | FLFB Fat Boy 117 |
| 2018-2024 | Harley-Davidson | FLSB Sport Glide 107 |
| 2025-2026 | Harley-Davidson | Softail Fat Boy FLFB |
| 2021-2024 | Harley-Davidson | FXBBS Street Bob 114 |
| 2018-2023 | Harley-Davidson | FXFBS Fat Bob 114 |
| 2022 | Harley-Davidson | FXRST Low Rider El Diablo 117 |
| 2018-2020 | Harley-Davidson | FLDE Deluxe 107 |
| 2018-2020 | Harley-Davidson | FXBB Street Bob 107 |
| 2018-2020 | Harley-Davidson | FXBRS Breakout 114 |
| 2018-2019 | Harley-Davidson | FXBR Breakout 107 |
| 2018-2020 | Harley-Davidson | FXLR Low Rider 107 |