Description
Uni Filter - 10112890 - High-Flow Air Filter Kit - Honda
Features
- Deluxe black urethane end cap
- Stainless steel clamps
Specs
| Color/Finish | Black |
| Inside Diameter Imperial | 1.50'' |
| Riding Style | Street |
| Style | Clamp-On |
| Units | Kit |
| Filter Height Metric | 76.20 mm |
| Filter Shape | Cylinder |
| Model | High-Flow |
| Product Name | Air Filter |
| Filter Media Style | Dual-Layer |
| Inside Diameter Metric | 38.00 mm |
| Material | Urethane |
| Inside Diameter | 38,00 mm (1,50'') |
| Base Color | Black |
| Filter Media Material | Foam |
| Material | Stainless Steel |
Fitment
| 2013-2020 | Honda | CB500F ABS |
| 2014-2020 | Honda | CB500X ABS |
| 1971-1997 | Honda | CB500K |
| 1965-1974, 1977-1978 | Honda | CB500T |
| 2013-2016 | Honda | CB500R |
| 1971-1978, 1989-1990, 1994-2002, 2013-2018 | Honda | CB500 |
| 1971-1985, 2013-2020 | Honda | CB500F |
| 1971-1976, 2013-2020 | Honda | CB500X |
| 2019-2020 | Honda | CBR500R |
| 1975-1976 | Honda | CB500T Twin DOHC |