Description
Uni Filter - NU4001 - High-Flow Air Filter Kit - Honda
Features
- Deluxe black urethane end cap
- Stainless steel clamps
Specs
| Base Color | Black |
| Filter Height Metric | 76.20 mm |
| Filter Media Material | Foam |
| Inside Diameter Metric | 52.40 mm |
| Product Name | Air Filter |
| Color/Finish | Black |
| Filter Shape | Cylinder |
| Inside Diameter | 52,40 mm (2,06'') |
| Material | Urethane |
| Style | Clamp-On |
| Inside Diameter Imperial | 2.06'' |
| Model | High-Flow |
| Units | Kit |
| Filter Media Style | Dual-Layer |
| Riding Style | Street |
| Material | Stainless Steel |
Fitment
| 1968-1975 | Honda | CL450K Scrambler |
| 1968-1973 | Honda | CB350 |
| 1968-1975 | Honda | CB450 |
| 1975-1976 | Honda | CB500T Twin DOHC |
| 1968-1973 | Honda | CL350 Scrambler |